Pasja oblačila
9. oktobra, 2020Prehrana konj
28. oktobra, 2020Konji in mraz
Konji so zelo dobro prilagojeni nizkim temperaturam in jih ne zebe tako hitro, kot bi pričakovali. Ko postajajo noči hladnejše, konjem zraste dolga zimska dlaka, ki predstavlja izolacijo in njihovo kožo ohranja suho. Konji, ki so tudi pozimi veliko časa na svežem zraku, so bolj zdravi kot konji, ki preživijo večino dneva v hlevu.
Konjem začne rasti zimska dlaka takrat, ko se dnevi začnejo krajšati in ne takrat, ko se spustijo temperature. Konji morajo namreč imeti zimsko dlako še preden se začne zima. Ko se dnevi začnejo krajšati in posledično roženica prejema manj dnevne svetlobe, ta pošlje signal možganom, ki nato sprostijo dodatni melanin (hormon, ki sproži lastne mešičke za proizvodnjo več dlake).
Ker pri tekmovalnih konjih in konjih v rednem treningu ni zaželeno, da je konj kosmat, nekateri namestijo v boks posebne luči, ki zavrejo sproščanje melanina. Tako konjeva dlaka nikoli ne zraste.Najbolje je, da v jesenskem času količino hrane konjem, ki so pozimi na prostem, povečamo. Seno morajo imeti na razpolago 24 ur na dan.
Če opazimo, da konj kljub temu hujša in nima drugih zdravstvenih problemov, lahko dodamo v vsakodnevno prehrano tudi obroke krmil. Sam mraz zdravemu in dobro hranjenemu konju ne povzroča težav. Najnevarnejša je kombinacija z vlago in vetrom, zato je pametno, da konjem ponudimo zavetje.