Vaški krojač
11. novembra, 2020Ptice pozimi
9. decembra, 2020Sivi žako Titko
Pred tremi leti smo od prijazne gospe Irene v varstvo dobili papagaja Titkota. Najprej smo si dogovorili za začasno bivanje pri nas, saj nismo bili prepričani, ali nas bo njegovo oglašanje, zvoki motili pri vsakodnevnem bivanju z njim. A Titko nas je navdušil in že naslednji dan smo bili prepričani, da si želimo njegove družbe. Presenečeni smo bili nad njegovo bistrostjo in sposobnostjo govorjenja, petja in glasnega smejanja. Vsako jutro nas pozdravi, vsak večer nam želi lahko noč. Vmes pa nas kliče po imenu, poje, se smeji, oponaša naše telefonske pogovore in še bi lahko naštevala. Vsak dan, prav vsak dan nam Titko polepša s svojimi vragolijami.
Sicer sivi žako izvira iz tropskih deževnih gozdov ekvatorialne Afrike. Je tropska ptica, zato ji moramo vselej zagotoviti temperature nad 10 stopinj. Gre za inteligentne, zabavne in bistroumne ptice, ki so do lastnika lahko zelo nežne, če so udomačene. Te ptice je najbolje udomačiti tako, da mladiče hranimo izključno iz roke. Sivi žako je poznan tudi kot izjemen govorec. Njegova povprečna življenjska doba je 50 – 65 let. Naučijo se lahko cele stavke, govoriti pa jih znajo celo s pravilnim poudarkom, tako da dajejo vtis, kot da razumejo pomen besed. Posnemati znajo tudi druge glasove in šume.Sivi žako velja za najbolj priljubljenega velikega papagaja med hišnimi ljubljenčki. To pripisujejo njegovim inteligenčnim zmogljivostim in talentu za posnemanje ter govor.
Osnovna hrana je zrnata mešanica in briketi, ki so pripravljeni posebej za velike papige. Tej hrani lahko dodajamo mehko (trdo kuhano jajce s korenčkom, kuhan krompir, kuhana koruza, itd.) in zeleno hrano ( jabolka, banane, jagode, mlečna koruza, pomaranče, češnje, kumare, paprika, paradižnik, solata, regrat, sveže veje, itd.). Za posladek jim lahko postrežemo z orehi, arašidi, dateljni, figami, rozinami, prepečencem, koščkom polnozrnatega kruha ali celo koščkom kuhanega kokošjega mesa.